Wykonywane badania
Rezonans magnetyczny (MRI) to nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające na uzyskanie szczegółowego obrazu wewnętrznych tkanek ciała dzięki zastosowaniu silnego pola magnetycznego i fal radiowych. MRI umożliwia bardzo dokładne obrazowanie struktur anatomicznych, takich jak mózg, rdzeń kręgowy, stawy, narządy wewnętrzne, a także zmian patologicznych, takich jak guzy, urazy, stany zapalne czy choroby zwyrodnieniowe. Badanie jest stosowane w diagnostyce chorób neurologicznych, chorób układu krążenia, chorób onkologicznych oraz w badaniach ortopedycznych. Badanie jest nieinwazyjne i nie powoduje szkodliwych efektów ubocznych, ale wymaga specjalnego przygotowania pacjenta
Badanie wykonywane jest 1,5 teslowym aparatem firmy General Electrics Medical Systems typu OPTIMA 360.
Wykonujemy
Badania standardowe:
- MR głowy
- MR przysadki mózgowej
- MR twarzoczaszki
- MR oczodołów
- MR kanału kręgowego i rdzenia odcinka
- MR kości i stawów
- MR jamy brzusznej
- MR miednicy małej
- Cholangio MR
- MR Whole Body – całego ciała
- MR szyi
Badania wysokospecjalistyczne:
- MR angiografia naczyń mózgowych
Różnica między Rezonansem Magnetycznym a Tomografią Komputerową:
Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (CT) to dwie różne metody diagnostyczne, pozwalające na uzyskanie obrazu wewnętrznych struktur ciała. MRI wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, podczas gdy CT wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i komputer do przetwarzania uzyskanych danych. MRI jest bardziej szczegółowe w obrazowaniu tkanek miękkich, takich jak mózg i tkanka mięśniowa, podczas gdy CT jest bardziej efektywne w obrazowaniu struktur kostnych i płuc.
Przygotowanie do badania
Posiłki
Dotyczy TYLKO badań z kontrastem oraz Rezonansu jamy brzusznej – Nie należy jeść 5 godz. przed badaniem oraz pić 1 godz. przed badaniem (prosimy potwierdzić podczas rejestracji). Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle.
Dokumenty
Prosimy o przedstawienie dokumentów:dokument tożsamości, skierowanie na badanie (nie jest konieczne w przypadku badań prywatnych), wyniki wcześniejszych badań, w przypadku wszczepionych jakichkolwiek implantów należy dostarczyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań, w przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny (nie starszy niż 7 dni) laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny.
Ubranie
Nie ma konieczności rozebrania się do badania, ale ubranie musi być pozbawione elementów metalowych (guziki, cekiny, pasek, zegarek, spinki, biżuteria itp.). Do pomieszczenia badania nie wolno wnosić także metalowych przedmiotów (telefonu komórkowego, kart magnetycznych, urządzeń elektronicznych itp.).
Czas
Badanie trwa około 20-60 min
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w celu ustalenie terminu badania.
Przeciwwskazania
Bezwzględne przeciwwskazania wykluczające z badania:
- rozrusznik serca,
- neurostymulatory (np. słuchowe).
Względne przeciwwskazania wymagające dostarczenia dokumentacji leczenia operacyjnego:
- metaliczne implanty ortopedyczne,
- sztuczna zastawka serca,
- klipsy naczyniowe,
- stabilizatory,
- druty i śruby.
Przeciwwskazania nie obejmują:
- pacjentów posiadających implanty zębowe, wypełnienia i mostki,
- kobiet w ciąży po pierwszym trymestrze.
Przebieg badania
Rejestracja
Na umówioną wizytę należy zgłosić się ok. 10 min przed ustaloną godziną badania. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz przedstawić skierowanie na badanie (jeśli jest wymagane). W przypadku badań z kontrastem należy dodatkowo przedstawić aktualny wynik badania poziomu kreatyniny.
Pokój przygotowawczy
Przygotowanie do badania, odbywa się w przeznaczonym do tego, osobnym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem badania należy wypełnić kwestionariusz, a w szatni pozostawić wszelkie metalowe przedmioty i części garderoby oraz urządzenia elektroniczne (biżuterię, paski, telefony, karty itp.).
Badanie
Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Podczas badania można pozostać w ubraniu. Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu. W czasie trwania badania (20-60 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. W uzasadnionych sytuacjach do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.
Wyniki badania
Obraz badania zapisany na płycie CD Pacjent otrzymuje zaraz po badaniu. Opis można odebrać w formie papierowej w recepcji Pracowni Diagnostycznej Inter Medical lub online. Odbiór opisu stacjonarnie – Po wynik badania MR należy zgłosić się osobiście. Odbiór wyniku przez osobę trzecią możliwy jest na podstawie pisemnego upoważnienia. Odbiór wyników online – Pacjent otrzyma wiadomość sms z kodem odbioru.
Rezonans głowy bez kontrastu
Rezonans twarzoczaszki bez kontrastu
Rezonans oczodołów bez kontrastu
Rezonans angio bez kontrastu
Rezonans cholangiografia
Rezonans kręgosłupa szyjnego bez kontrastu
Rezonans kręgosłupa piersiowego bez kontrastu
Rezonans kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu
Rezonans kości, stawów, k. górnej bez kontrastu
Rezonans kości, stawów, k. dolnej bez kontrastu
Rezonans całego ciała (Whole Body MR)
Rezonans miednicy małej bez kontrastu
Rezonans jamy brzusznej bez kontrastu
Rezonans jamy brzusznej + cholangiografia
Rezonans głowy z kontrastem
Rezonans twarzoczaszki z kontrastem
Rezonans oczodołów z kontrastem
Rezonans przysadki z kontrastem
Rezonans szyi z kontrastem
Rezonans angio z kontrastem
Rezonans kręgosłupa szyjnego z kontrastem
Rezonans kręgosłupa piersiowego z kontrastem
Rezonans kręgosłupa lędźwiowego z kontrastem
Rezonans kości, stawów k. górnej z kontrastem
Rezonans kości, stawów k. dolnej z kontrastem
Rezonans miednicy małej z kontrastem
Rezonans jamy brzusznej z kontrastem
Rezonans jamy brzusznej + cholangiografia z kontrastem